– Trileqja është një ëmblsir shumë e shishme , është një pandispanjë e lagur me qumësht dhe karrame .

Print Recipe
Trileqe
Trileqja është një ëmblsir shumë e shishme , është një pandispanjë e lagur me qumësht dhe karrame
Votat: 0
Vlerësime: 0
Ju:
Rate this recipe!
Koha e parapregatitjes 20 minuta
Koha e pjekjes 30 minuta
Koha Passive 10 minuta
Porcionen
persona
Përbërësit
 • 6 copë vezë
 • 400 gr mill
 • 400 gr sheqer
 • 1 copë pluhur pjeks
 • 1 copë sheqer vanilie
 • 1/5 liter ajkë- hoplla
 • 1/5 liter qumësht
 • 300 gr qumësht pluhur
 • 1/2 liter karramel
Koha e parapregatitjes 20 minuta
Koha e pjekjes 30 minuta
Koha Passive 10 minuta
Porcionen
persona
Përbërësit
 • 6 copë vezë
 • 400 gr mill
 • 400 gr sheqer
 • 1 copë pluhur pjeks
 • 1 copë sheqer vanilie
 • 1/5 liter ajkë- hoplla
 • 1/5 liter qumësht
 • 300 gr qumësht pluhur
 • 1/2 liter karramel
Votat: 0
Vlerësime: 0
Ju:
Rate this recipe!
Udhëzime
Brumi
 1. Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë.Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja,gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme.Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja.Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje,duke e përzier me lugë,gjersa masa të kompaktësohet.Brumi derdhet në tepsi shporeti. Futet në furrë të nxehtë me temp.180 * C që të piqet për afro 30 min.
Mbushja
 1. Me 1/2 lit.qumësht të vaket trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë,në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi,përzihet me 1 lit. qumësht të ftohet dhe 1/2 lit.hoplla, dhe hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin. Më në fund hidhet karrameli dhe pritet në form katrore .
Shërndaje këtë recept
 

Lini një Përgjigje