Mishi i bardhë i pulës mund të jetë më i shijshëm se pjesa tjetër e mishit të pulës pranda ja vlen të përgaditet.
Patatja e pjekur për shumicën e njerëzve është njëra ndër ushqimet më të preferuara.
Për salce të bardh nevojiten shumë pak përbërës dhe pak kohë për të bërë një salcë fantastike.

Print Recipe
Patate me mish të bardhe dhe sose.
Votat: 0
Vlerësime: 0
Ju:
Rate this recipe!
Koha e parapregatitjes 1 orë
Koha e pjekjes 30 minuta
Koha Passive 10 minuta
Porcionen
persona
Përbërësit
 • 1 kg patate
 • 1 kg mish i bardh
 • 400 gr Halta
 • 200 gr kerpudha champignon
 • 1/2 lugë krypë
 • 1/2 lugë erza të ndryshme ( veget, biber të zi etj )
 • 1/2 lugë biber
Koha e parapregatitjes 1 orë
Koha e pjekjes 30 minuta
Koha Passive 10 minuta
Porcionen
persona
Përbërësit
 • 1 kg patate
 • 1 kg mish i bardh
 • 400 gr Halta
 • 200 gr kerpudha champignon
 • 1/2 lugë krypë
 • 1/2 lugë erza të ndryshme ( veget, biber të zi etj )
 • 1/2 lugë biber
Votat: 0
Vlerësime: 0
Ju:
Rate this recipe!
Udhëzime
Patate
 1. Patatet qërojini e ndajini në katë pjes, ziejini për 15 minuta në ujë me kripë , pastaj, patatet e ziera rendisini në një rresht në një tigan më të madhe , në një pijat të vogl perzihen pak vaj, biber dhe erza të ndryshme sipas dëshires dhe ju hidhen patatev siper .Piqini-fërgohen për 30 minuta.
Mish i bardh
 1. Së pari e preni mishin e bardhë në fetë të holla edhe e zijm për 10 minuta. Në një enë hudhni të gjithë përbërësit vain, biberin, erzat endryshme dhe i përzieni mirë. Merrni copat e mishit dhe i lyeni mirë në të gjitha anët me mëlmesat dhe vajin.
 2. E nxeni mirë fërteren pa yndyrë, pasi mishi i ka të gjitha, dhe filloni ti pjekni mishin në të dy anët. Gjithmonë duhet të kenë hapësirë copat e mishit në mes njëra tjetrës. E pjekni secilën anë 2-3 minuta derisa e vëreni se janë skuqë. Kurrë mos e leni shumë gjatë për shkak se e thani mishin dhe ia humbni shijen. Mishi duhet të jetë i pjekur mirë por ta ruajë lëngun.
 3. I largoni një nga një me radhë në një pjatë dhe e leni të pushojë afro 5 minuta
Sos i bardh
 1. Së pari prite kerpudha champignon në flete të holla edhe vendosen në tigan me pak vaj ,veget, biber i zi per disa minuta ,pastaj mishi i zier më par dhe i prer në feta të holla przihet me kerpurdha dhe kavrdiset për 2 minuta dhe i shtohet halta vazhdon me zirje për 5 minuta .
Shërndaje këtë recept
In I pakategorizuar. Bookmark the permalink.

Lini një Përgjigje