post
Print Recipe
Tortë me karrota
Votat: 0
Vlerësime: 0
Ju:
Rate this recipe!
Koha e parapregatitjes 30 minuta
Koha e pjekjes 50 180-200 C
Porcionen
persona
Përbërësit
 • 4 copë ve
 • 3 lugë gjelle ujë te vogt
 • 200 gr sheqer
 • 60 gr niseshte
 • 1 peciv
 • 200 gr arra të bluara ose badem të bluar
 • 200 gr karrota të freskta në rende
 • 1 copë livore limoni
Koha e parapregatitjes 30 minuta
Koha e pjekjes 50 180-200 C
Porcionen
persona
Përbërësit
 • 4 copë ve
 • 3 lugë gjelle ujë te vogt
 • 200 gr sheqer
 • 60 gr niseshte
 • 1 peciv
 • 200 gr arra të bluara ose badem të bluar
 • 200 gr karrota të freskta në rende
 • 1 copë livore limoni
Votat: 0
Vlerësime: 0
Ju:
Rate this recipe!
Udhëzime
 1. Të bardhët e ves e tund me 50gr sheqer dei sa të bëhet një shkum e fortë.
 2. Të verdhët e ves me tri lugë ujë të vokët përzihen me mikser deri sa të bëhet si shkum. duke e përzi vazhdimisht ia hedhim 150gr sheqer.
 3. Këto dy masa i bëjm bashke me kujdes po jo me i perzije.
 4. Neshten te cilen e perzijm me par me peciv e qesim te vet.
 5. Arrat, karrotat dhe lëvoren e grryer të limonit i qesim mbi dhe i perzim veq me lug.Hidheni brumin e krijuar në një tepsi në të cilin keni shtruar leter për pjekje ose e keni bër tepsin me yndyr dhe miell mos me u ngji.
 6. Futeni tortën në furrë në temperaturën 180-200 gradë celcius për 50 minuta.
 7. Pasi torta të jetë pjekur, hidhini sheqer pluhur sipas dëshirës.
Udhëzime shtes

Këte embëlsir mundeni me pregadite edhe një dite para servimit.

Shërndaje këtë recept

Lini një Përgjigje