post
Print Recipe
Shrumfeta
Shtrumfeta - Receta + Fotografi | tryeza ime
Votat: 0
Vlerësime: 0
Ju:
Rate this recipe!
Kuzhina Shqiptare
Koha e parapregatitjes 20 minuta
Koha e pjekjes 20 minuta
Porcionen
persona
Përbërësit
 • 6 copë ve
 • 6 copë/ filgjana kafe turke sheqer
 • 3 copë/ filgjana kafe turke vaj
 • 5 copë/ filgjana kafe turke qumësht
 • 2 copë pluhur pjeks
 • 3 lugë gjelle kakao
 • 6 lugë mill
Filli
 • 3 copë/ filgjana kafe turke sheqer
 • 3 Copë/ gota uj
 • 150 gr kokos
Kuzhina Shqiptare
Koha e parapregatitjes 20 minuta
Koha e pjekjes 20 minuta
Porcionen
persona
Përbërësit
 • 6 copë ve
 • 6 copë/ filgjana kafe turke sheqer
 • 3 copë/ filgjana kafe turke vaj
 • 5 copë/ filgjana kafe turke qumësht
 • 2 copë pluhur pjeks
 • 3 lugë gjelle kakao
 • 6 lugë mill
Filli
 • 3 copë/ filgjana kafe turke sheqer
 • 3 Copë/ gota uj
 • 150 gr kokos
Votat: 0
Vlerësime: 0
Ju:
Rate this recipe!
Udhëzime
 1. Se pari perzihen vezet me sheqer dhe pastaj shtohet qumshti,vaji, mielli i perzier me pluhur paste dhe kakao.
 2. Kjo mase piqet ne tepsi pasi lyhet ,permillet qitet brumi dhe piqet ne temperature 190 grade per 20 minuta.
 3. Pasi të jet pjekur presim ju ipet forma me nje gote te voge(gote e qajit te rusit - qaj i zi) dhe renditen ne nje tabak.
 4. Në një ene tjeter qitet të vloj uji dhe sheqeri dhe pastaj shtohet kokosi pasi të vloj dhe i shtohet edhe pjesa e brumit të mbetur në mes rratheve të gotes që i kemi nxjerree cila thermohet me pirun.
 5. Pastaj secillit rrumbullak i qesim me lugë mga masa me kokos përmbi dhe mbi te dekorohet me shllag e në maje ndonje frut sipas dëshires ose ndonjë lajthi arr etj.
Shërndaje këtë recept

Lini një Përgjigje