Sheqerpare me kokos

Print Recipe
Sheqerpare me kokos
Votat: 0
Vlerësime: 0
Ju:
Rate this recipe!
Kuzhina Shqiptare
Koha e parapregatitjes 15 minuta
Koha e pjekjes 30 minuta
Porcionen
copë
Përbërësit
 • 1 kokërr ve
 • 150 gr kokos
 • 250 gr butter ose margarin jo i shkrir
 • 1 peciv
 • 1.5 got uji mielle
 • 5 filxhana ujë të kafes turke
 • 6 filxhana sheqer të kafes turke
 • 1 sheqer vanilie
Kuzhina Shqiptare
Koha e parapregatitjes 15 minuta
Koha e pjekjes 30 minuta
Porcionen
copë
Përbërësit
 • 1 kokërr ve
 • 150 gr kokos
 • 250 gr butter ose margarin jo i shkrir
 • 1 peciv
 • 1.5 got uji mielle
 • 5 filxhana ujë të kafes turke
 • 6 filxhana sheqer të kafes turke
 • 1 sheqer vanilie
Votat: 0
Vlerësime: 0
Ju:
Rate this recipe!
Udhëzime
Brumi
 1. Përziejm me dorë kokosin, miellin, peciven.
 2. Ia shtojm yndyren dhe e perziejm prap me dorë deri sa masa të bëht me kokrra të imta.
 3. Ia shtojm venë dhe vazhdon perzija me dorë.
 4. Nga kjo masë i ndajm 24 kokrra të rrumbullagta në formë arre të cilat rënditen ashtu në tepsi. I pjekim ne temperature 170 grade, deri ne gjysem te pjekjes pastaj e ulim ngadal Temperaturen.
Sherbeti
 1. Sheqerin me ujë e vlojme mbi shporet. I qesim pak copa limoni sa per shije dhe 1 sheqer vanile.
 2. Sheqerparja e nxeht pervlohet me sherbet poashtu të nxeht. E mbulojm dhe e lajm ashtu te qendroj se paku 12 ore.
Shërndaje këtë recept

Leave your reply